Materace88 Logo
2020-05-27

Co ile wymieniać materac?

 
 

Jak wiemy na materacu spędzamy od 1/3 do nawet połowy swojego życia. Warto jest więc zadbać, by jego właściwości amortyzujące były zawsze aktywne. Co jaki czas powinniśmy wymieniać użytkowany przez nas model? Jak możemy przedłużyć jego „żywot”? Zapraszamy do artykułu dzięki któremu pytania na wyżej zadane pytania nie będą już zagadką.

Co ile wymieniać materac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak każdy inny produkt, materace również posiadają okres swojej użyteczności. Nawet jeśli produkt nie posiada widocznych uszkodzeń mechanicznych, zmiany, które mogły zajść w jego strukturze, znacząco wpływają na jakość naszego wypoczynku. Wybierając nowe podłoże snu, warto zadbać o to, aby posiadało jak najdłuższą gwarancję. Przyjęło się, że powinniśmy wymienić materac co ok. 10 lat ze względów higienicznych. Nagromadzony przez lata naskórek, pył, kurz może przyczynić się z biegiem czasu do powstania alergii.

Przez ile lat materac posiada swoje właściwości?

Dużo zależy od tego, na jakim materacu śpimy. Generalnie ich średnia żywotność wynosi około 7 do 10 lat. Żeby być pewnym, że materac jest w pełni sprawny, powinniśmy wymieniać go kiedy skończy się okres gwarancji. Jeśli na przykład materac ma 10 lat gwarancji, o przez taki okres czasu pianki, sprężyny i inne elementy będą działały bez zarzutu i będą dobrze i wygodnie wspierały ciało. Po tym czasie mogą (choć oczywiście nie muszą) być już nieco zużyte. Zdecydowana większość materaców dobrej jakości fajnie działa także po okresie gwarancji, jednak raczej nie powinno się tego czasu zbytnio wydłużać. A jaki materac kupic? Najlepiej taki model, który ma dłuższy okres gwarancji.

Jak dbać o materac?

Po pierwsze powinniśmy dosyć często odkurzać powierzchnię materaca- zaleca się odkurzanie powierzchni co 2-3 miesięcy. Bardzo ważną rzeczą jest również zadbanie o czystość pokrowca- tutaj należy uwzględni pranie pokrowca zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli pokrowiec zawiera wszytą piankę termoelastyczną- nie wiruj go- może to spowodować zniekształcenia oraz przemieszczenie się pianki. Taki pokrowiec traci wszelkie właściwości zapewniające komfort. Nowoczesne materace zostały wyposażone w materiały wentylujące cały wkład, tak aby mogły same przeprowadzać wentylację we wnętrzu materaca wykorzystując ruchy ludzkiego ciała. Są one zazwyczja nieco droższe, pozwalają jednak zachować wysoką higienę materaca na dłużej.

Jaka ochrona na materac?

Jaka ochrona na materac Kupując nowy materac warto również zaopatrzyć się w ochraniacz na materac. Pomoże on zaoszczędzić nam sporo pieniędzy. Bardzo często dochodzi do sytuacji w których materac się brudzi pod wpływem rozlania soku albo z powodu nadmiernej potliwości. Tym samym nasz materac również ulega zabrudzeniu, gdyż bakterie i zanieczyszczenia zaczynają coraz bardziej przenikać i finalnie materac jest niezabezpieczony. Tylko teraz, w promocyjnej cenie możesz kupić nasz ochraniacz na materac nieprzemakalny dostępny w wielu rozmiarach.

Wietrzenie materaca

 Świeżo zakupiony materac zaleca się aby wywietrzyć przez ok 4 godziny. Dotyczy to zarówno nowego produktu jak i w czasie jego eksploatacji. Dodatkowo zaleca się aby przy wietrzeniu zdjąć pokrowiec materaca- pozwoli to na odparowanie ewentualnej wilgoci wewnątrz materaca jak i doskonałą cyrkulację powietrza do wewnątrz materiału. Taki zabieg możemy śmiało stosować przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli nie masz balkonu, ani możliwości wyniesienia materaca na zewnątrz- wystarczy, że po przespanej nocy, otworzysz szeroko okno i zdejmiesz pościel, wówczas powierzchnia odparuje i na pewno nie stanie się siedliskiem niepożądanych bakterii, pasożytów i grzybów.

Odwracanie i obracanie materaca

 Zalecane jest aby w pierwszym roku użytkowania materac obracać w celu uniknięcia odkształcenia miejsc bardziej ciężkich z lżejszymi jak np. nogi z głową i odwrotnie, pozwoli to odpocząć materacowi oraz ustabilizować rozłożenie ciężaru. Dezynfekcja materaca poprzez jego odwracanie powoduje, że żadna ze stron nie będzie mocniej eksploatowana i obie pozostaną na dłużej symetryczne.

Higiena w łóżku

Jest ona niezwykle istotnym czynnikiem, dzięki któremu możesz spać spokojnie. Na sposoby pielęgnacji materaca szczególną uwagę powinny zwrócić osoby zmagające się z dokuczliwą alergią, ale też rodzice mający dzieci, którzy pragną zapewnić swoim pociechom komfortowe warunki podczas codziennej regeneracji. Do podstawowych czynności pomagających zachować czystość w poza odkurzaniem i praniem do zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się także bieżące usuwanie plam - o konieczności tego działania nie trzeba przekonywać, pomijając higienę w materacu, stoją za tym także walory estetyczne. Odpowiednia pielęgnacja materaca może znacznie wydłużyć jego żywotność i pozwoli Ci cieszyć się z wygodnego podłoża wiele lat. Dodatkowo poprawia higienę w łóżku, tym samym zapewniając Ci wysoki komfort snu i zdrowy, nocny wypoczynek.

Sygnały które pokazują, że należy wymienić materac

 Istnieje kilka oznak, które pozwolą nam stwierdzić, czy nasz materac faktycznie nadaje się do wymiany. Jednym z nich jest charakterystyczny dźwięk, który słyszymy, gdy zmieniamy pozycję. Skrzypienie w tym przypadku nie oznacza niczego dobrego. Wpijające się sprężyny, wyczuwalne grudki w wypełnieniu lub zagłębienia na powierzchni materaca, jest następny sygnał mówiący o tym, że czas wymienić materac Dodatkowo do oznak mówiących o tym, że konieczna jest wymiana materaca, można zaliczyć: zagłębienia w centralnej części materaca, grudki, guzki, uszkodzona powłoka materaca, korzystanie z materaca przez co najmniej 7 lat. Znaki wysyła nam także nasze ciało!

Wymiana materaca a remont sypialni

Kiedy mamy okazję do wymiany materaców w sypialni, warto jest w pełni odświeżyć wnętrze naszego pokoju sypialnego. Niech będzie to pretekst to zmiany koloru, zmiany zużytych mebli czy też dodania sprytnych smart gadżetów. Poniżej zamieścimy kilka przykładów zdjęć na których możesz się wzorować remontując w przyszłości swój salon z sypialnią na małej powierzchni. Mała sypialnia inspiracje:

 
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel