2020-02-10

Czyszczenie materaca - jak wyczyścić materac z zabrudzeń oraz roztoczy?

 Każdy się z tym zgodzi, że odpowiednio dobrany materac jest kluczem do zdrowego, regenerującego i przede wszystkim dobrego snu. Jeśli nie chcemy, by cokolwiek wpływało na pogorszenie jakości spania, warto wiedzieć, jak wyczyścić materac. Na szczęście nie należy to do skomplikowanych czynności. Zadanie jest banalnie proste, jeśli posiadamy zdejmowany pokrowiec na materac. Jeśli nie, także możemy sobie poradzić z tym problemem. Przedstawiamy kilka porad dotyczących czyszczenia materaca, aby spać spokojnie całą noc i rano budzić się z dobrym samopoczuciem.

Czyszczenie materaca odkurzaczem

Regularne odkurzanie materaca jest jednym z najprostszych sposobów na wyczyszczenie materaca. Jest jednak jedna ważna zasada - stosujmy wyłącznie odkurzacz ze specjalnym filtrem antyalergicznym. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia zostaną zatrzymane w środku i nie trafią do powietrza. Zwykły odkurzacz, który wyróżnia się dobrą siłą ssącą powinien być wystarczający do regularnego czyszczenia materaca.

Jeśli chcemy spotęgować efekt, możemy wykorzystać odkurzacz piorący lub płyn do prania dywanów. Zmoczenie materaca nie powinno być problemem, ponieważ urządzenia sprawnie odciągają wilgoć. Ważne jest także czyszczenie materaca w słoneczny dzień, by miały szansę naturalnie wyschnąć.


Pozbądź się roztoczy z materaca!

Roztocza znajdujące się w kurzu często wywołują alergie. Dlatego dobrze regularnie pozbywać się ich z naszego materaca. Bardzo dobrze sprawdzą się urządzenia do parowego czyszczenia, które jednocześnie dezynfekują i usuwają plamy. Gorąca para powinna usunąć wszelkie roztocza.

Innym środkiem do usuwania roztoczy są różnego rodzaju proszki i płyny do czyszczenia tapicerki. Także z problemem doskonale poradzą sobie znane marki odplamiaczy. Są delikatne dla skóry, dlatego nie wywołują alergii i podrażnień.


Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to środek, który ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym. Jak się okazuje, doskonale sprawdzi się również w przypadku czyszczenia materaca, ponieważ ma doskonałe właściwości czyszczące. Materac można czyścić sodą na dwa sposoby – na sucho czyli jeśli chcesz odświeżyć cały materac. Możemy tego dokonać przy pomocy kuchennego sitka o drobnych oczkach, równomiernie rozprowadzając sodę po materacu i zostawiając go na kilka godzin, a póżniej dokładnie odkurzając materac uzyskasz zamierzony efekt.

Jeśli jednak zastanawiasz się jak usunąć plamy z materaca, z którymi ciężko sobie poradzić, zastosuj czyszczenie sodą oczyszczoną na mokro. Dwie łyżki sody wymieszaj z niewielką ilością wody i nałóż na plamę. Po upływie 30 minut zetrzyj pastę wilgotną ściereczką, przez co wszystkie zanieczyszczenia z materaca powinny zniknąć w mgnieniu oka.


Jak pozbyć się trudnych plam z materaca?

Na trudne plamy na przykład z krwi, doskonale działa sól i woda. Najpierw należy posypać plamę solą, po czym przepłukać ją zimną wodą - im niższa temperatura wody, tym lepiej, pamietajmy! Oprócz tego podczas czyszczenia materaca bardzo ważne jest, aby działać szybko – świeże plamy z krwi można usunąć całkowicie, stare natomiast mogą nie zniknąć w stu procentach.

Jeśli plamy są wyjątkowo trudne do zmycia, można spróbować usunąć je wodą utlenioną. Wówczas należy po prostu polać plamę roztworem, poczekać kilka minut i przetrzeć ściereczką bądź gąbką.

Nie daj sie plamom i zakup ochraniacz na materac Vannett, jest to najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia materaca przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Łatwo je zdejmować, dlatego w przypadku pojawienia się zabrudzenia, zawsze można wyprać je w pralce. Sprawdż w naszej ofercie!

 

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel