Materace88 Logo
2019-07-31

Jak przedłużyć żywotność materaca?

 

Materac jaki wybrać – oto jest pytanie? Kupno materaca to ciężki wybór. A dbanie o niego to już nasz obowiązek. Dobry materac może posłużyć przez wiele lat, szczególnie, jeśli był odpowiednio czyszczony i pielęgnowany. Wymiana materaca wypada raz na 7-8 lat, tak przynajmniej zalecają eksperci. Trzy tysiące godzin, ciężko w to uwierzyć, ale właśnie tyle czasu przesypiamy przez jeden rok, tak więc można sobie wyobrazić, przez co przechodzą nasze materace.

Jak dbać o materac , aby przez lata był w dobrym stanie?

Niestety samo kupno odpowiedniego modelu, nawet tego najdroższego, nie gwarantuje, że materac będzie nam służył wiele lat. Niestety nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo komfort spania wpływa na nasze życie. Codzienność mogłaby być o niebo lepsza, gdyby wielu z nas wymieniło swój materac na nowy. Spanie na materacu , który jest zużyty, jest jak wystartowanie w maratonie na boso. Nikt przy zdrowych zmysłach by tego nie zrobił. Dlaczego więc torturujemy swoje ciała, śpiąc na zniszczonych materacach. Czas to zmienić!

Obracanie materaca

Czasu nie da się oszukać! Dbanie o materac należy rozpocząć od samego początku. Przez pierwsze pół roku  materac powinien być obracany raz na miesiąc. Zapobiega to punktowemu odkształcaniu się materaca. Potem to już wystarczy raz na pół roku.Jeśli każdej nocy naciskamy na materac podczas snu, to nic dziwnego, że po pewnym czasie może się odkształcić.

 

Odkurzanie materaca

Na materacu, na którym śpimy, gromadzi się wiele zanieczyszczeń- martwy naskórek, pot, włosy, roztocza, okruszki czy kurz. Ten brud nie służy nikomu. Dlatego warto odkurzać materac tak często, jak wymieniamy pościel. Warto zainwestować w  ochraniacz na materac. Wypranie pokrowca to pestka w porównaniu z olbrzymim materacem, którego nie da się zmieścić do pralki. Ochraniacz przyjmuje na siebie pierwszy ogień, pochłania zapocenia, brud i wilgoć, utrzymując w czystości powierzchnię samego materaca. Ochraniacz na materac wystarczy czyścić raz na kilka miesięcy, ale może on schnąć nawet 2 dni.

 

Chodzenie po materacu

Nigdy nie chodź i nie skacz po materacu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie sprężyn lub zawartości materaca . Może to zmniejszyć docelowo właściwy komfort użytkowania. Materac jest ważną częścią łóżka. Nawet najlepszej jakości łóżko nic nie da, jeżeli nie ma się odpowiednio dobranego materaca. .

 

Jak wyczyścić materac ?

Należy pamiętać, że materac to najbliższe otoczenie człowieka, z którym skóra codziennie ma kontakt.  Plamy na materacu ? Silne środki chemiczne można w łatwy sposób zamienić na domowe metody. Czym czyścić materac ? Szare mydło sprawdzi się najlepiej, ponieważ nie uczula i nie zostawia po sobie śladu. Gdy zdarzy nam się już zabrudzić materiał należy szybko wszystko ściągnąć z niego i wytrzeć go do suchości. Pościel możesz założyć dopiero jak wszystko wyschnie.

 

Wietrzenie materaca

Jest to podstawowa czynność, absolutnie obowiązkowa, gdy szczerze pragniesz zatroszczyć się o swój materac . Po każdej nocy, jeszcze przed pościeleniem łóżka, warto zdjąć z materaca pościel i otworzyć okno, dzięki temu odparuje z niego wilgoć. Wietrzenie materaca umożliwia odparowanie wilgoci z ciała i zapobiega negatywnemu wpływu wilgoci. Warto raz w tygodniu zdejmować pokrowiec z materaca i wentylować przez 20 min. Wietrzenie nowego materaca ,jest istotne, należy go wentylować przez około 4 godziny- jest to tak samo ważne, jak regularna wentylacja podczas całego czasu użytkowania.

 

Czworonożni przyjaciele

Czy nasze zwierzęta mogą spać na materacu razem z nami ? Wielu ludzi śpią ze swoimi zwierzętami, my osobiście nie mamy nic przeciwko, co nie zmienia faktu, że materac ma odmienne zdanie. Fragmenty sierści i naskórek zwierzaka skutecznie brudzą łóżko, a ostre pazurki w połączeniu z miękką powierzchnią materaca to mieszanka wybuchowa. Materac dla psa rozwiąże sprawę. Warto w taki zainwestować i nie pozwolić spać zwierzakowi z nami.

 

Niewłaściwe podłoże

Odpowiedni stelaż pod materac jest jedną z ważniejszych porad, jeżeli chodzi o przedłużenie żywotności materaca. Materac nie powinien leżeć na podłodze. Materac musi być wentylowany od spodu przez zastosowanie odpowiedniego stelaża, najlepiej z elastycznymi odstępami. Jeśli mamy w łóżku skrzynię z pojemnikiem na pościel warto również zadbać o jej odpowiednią wentylację.

 

Dobry materac to coś indywidualnego. Dbanie o niego jest konieczne jeśli chcemy, aby nasz materac przetrwał dłużej. Nie jest to równe temu, że jeden materac starczy nam do końca życia. Kiedyś trzeba będzie go wymienić. Dlatego okażmy materacowi trochę troski, a zapewnimy sobie wiele wygodnych i zdrowych nocy.

 

 

Polecane

pixel