2019-06-05

Jaki materac kupić? Jak wybrać materac do łóżka?

 


Pytając o idealny materac do spania nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Każdy człowiek posiada inną budowę ciała oraz zasypia i śpi w różnych pozycjach. Głęboki sen, który regeneruje całe nasze ciało, mięśnie oraz umysł to nieodłączny element produktywnego dnia. Łóżko z materacem, na którym śpimy bezpośrednio wpływa na jakość naszego snu. Dobry materac to taki, który jest jak najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Na szczęście wyboru dokonywać możemy spośród wielu rodzajów i modeli. Materac na łózko jest zdecydowanie inwestycją na długie lata przede wszystkim w zdrowie, odpoczynek i dobre samopoczucie. Jak wybrać materac do łóżka, który spełni nasze wymagania? Sprawdź nasze porady i zainwestuj w dobry materac do spania!

Najlepsze materace - jak się nie pogubić?

Bogaty wybór rodzajów materacy może przyprawić o ból głowy, pierwszym kryterium wyboru jest wypełnienie materaca, czyli to co znajduje się wewnątrz. Rodzaj wkładu materaca wpływa nie tylko na komfort snu, wypoczynek, ale również na nasze zdrowie. Wkład jest swoistym "podwoziem" materaca i to jego zadaniem jest zapewnić Twojemu kręgosłupowi odpowiednie ułożenie i podparcie.

Materace do łózka - różne rodzaje

Każdy z dostępnych rodzajów materacy ma inne cechy. Jak pisaliśmy wcześniej – najlepiej przetestować je na własnej skórze i kręgosłupie. Przyjrzyjmy się zatem ogólnym cechom każdej z grup. Materace kieszeniowe posiadają wiele sprężyn, z których każda znajduje się w oddzielnej kieszeni. Im więcej sprężyn, tym więcej punktów podparcia dla ciała. Każda ze sprężyn pracuje oddzielnie i ugina się proporcjonalnie do siły nacisku. Materace piankowe reprezentują pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne. Te pierwsze cechuje niezwykła elastyczność dopasowująca się do krzywizn ciała. Materac termoelastyczny zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury ciała użytkownika. Materace lateksowe są natomiast produkowane z pianki lateksowej otrzymanej z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem z drzewa kauczukowego. Są trwałe i elastyczny oraz dobrze cyrkulują powietrze. Nadają się dla alergików.

Twardy materac czy miękki?

Twardość materaca to jedna z najważniejszych kwestii którą musisz się kierować, aby wybrać Twój najlepszy materac . Podczas poszukiwań mamy skłonność do wybierania modelu o twardości, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniej twardości materaca jest waga używającej go osoby. Obowiązuje zasada, że twardość materaca powinna wzrastać wraz z wagą osoby, która będzie go użytkować. Jednak uwaga, zbyt miękki materac może sprawić, że będziemy się "zapadać" i spać w nienaturalnej pozycji, natomiast materac bardzo twardy może spowodować niepotrzebne napinanie się mięśni w czasie snu, a w konsekwencji wywołać ból i uczucie "połamania" po przebudzeniu. Wybór materaca do spania zależy też od pozycji, w jakiej zwykle śpimy. Jeżeli większą część nocy spędzamy śpiąc na boku, powinniśmy wybierać bardziej miękki materac, jeżeli na plecach lub na brzuchu, lepszy będzie dla nas materac średnio twardy lub bardzo twardy.

Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym od 80 do 100 kg zaleca się materace o twardości H3, a powyżej 100 kg H4. Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Ten sam model materaca jedna osoba może uważać za miękki, a druga za zbyt twardy. Jeśli wolisz bardziej miękkie materace, postaw na materace wysokoelastyczne, a jeśli twardsze wybierz np. materac lateksowo kokosowy.

Jak dobrać materac? W czterech prostych krokach:

1. Rodzaje materacy - wybierz jeden. Wkład materac powinniśmy dobierać indywidualne dla każdej osoby biorąc pod uwagę szereg istotnych informacji dotyczących wagi, wzrostu, ulubionej pozycji snu, preferowanej twardości, zastosowanego rodzaju stelaża.

2. Określ twardość materaca. Odpowiedni dobór twardości materaca będzie decydował o komforcie snu, ale również o żywotności materaca.

3. Dobierz komponenty materaca. Mata kokosowa, VISCO pianka na materac i wiele innych dodatków. Mogą znacznie poprawić odczucie twardości oraz wygody.

4.Dopasuj rozmiar materaca. Jedna osoba to szerkość minium 70cm, dwie osoby za to juz szerokość minium 140 cm. Długość zależy od naszego wzrotu plus dodatkowo 20/30cm.

Dobór materaca to sprawa indywidualna i w swojej decyzji nie powinniśmy kierować się opiniami znajomych. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę budowę swojego ciała oraz własne oczekiwania i preferencje. Materac, który odpowiada innym, niekoniecznie zapewni dobry sen nam.

Wierzymy, że ta krótka instrukcja „jaki wybrać materac?“ pomoże Ci wybrać z naszej oferty najlepszy materac spełniający wszystkie Twoje oczekiwania!

 

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel