Materace88 Logo
2019-08-30

Jaki materac wybrać? Materace dla osób w każdym wieku.

 

Wybór materaca ma ogromne znaczenia dla naszego organizmu. Dobrze dobrany materac zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz pozwala na korzystny odpoczynek. Źle wybrany materac będzie powodował niewyspanie i ból kręgosłupa. Każdy z nas chce się wyspać i wypocząć, dlatego zalecamy kupno materaca, który będzie odpowiednio twardy oraz dobrany do naszej wagi i ulubionej pozycji w trakcie snu.

Materac dla niemowlaka

Materac do łóżeczka nie może być za miękki, ponieważ malec nie ma regularnej budowy ciała. Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie większa i cięższa w stosunku do reszty jego ciała. W miękkim materacu główka niemowlaka będzie się zbyt mocno zagłębiać i odchylać w stosunku do reszty jego ciała. Taki materac jest przyczyną utrudnionego oddychania i przełykania. Materac dla noworodka i niemowlaka nie może być jednak także zbyt twardy, gdyż będzie dla dziecka przede wszystkim niewygodny. Ponadto długie leżenia na twardym materacu może powodować utrudnienia przepływu krwi w skórze i mięśniach szkieletowych. Dobry materac dla dziecka powinien lekko się uginać, ale maluszek nie może się w materac zapadać.

Jaki materac dla dziecka 3 lata i wzwyż ?

Wybierając materac do pierwszego "dorosłego" łóżka dla dziecka należy brać pod uwagę te same czynniki co przy wyborze materaca dla niemowlaka. Najlepszy materac dla dziecka nie może być ani za miękki ani za twardy.Dziecku w tym wieku możemy zakupić materac z pianki poliuretanowej odpowiedniej gęstości, z pianki wysokoelastycznej lub pianki termoelastycznej, która z kolei nie jest polecana dla dzieci poniżej 3 roku życia. Dla dziecka powyżej       
3 roku życia odpowiedni będzie także materac lateksowy oraz materace mieszane.

Jaki materac dla dziecka 6 lat i więcej?

Dziecko, które idzie do szkoły potrzebuje zdecydowanie, czegoś innego niż dziecięcego materacyka, który nie jest już wystarczającym podparciem dla jego organizmu. W trosce o dobry rozwój i wypoczynek można kupić materac dedykowany dzieciom w wieku szkolnym. Można kupić materac sprężynowy dla dzieci powyżej 6 roku życia. Materace sprężynowe są bardzo trwałe, wytrzymają niejedne podskoki i fikołki, które w przypadku dzieci są nieuniknione. Mało tego materace tego typu są także bardzo mocne, odporne na rosnącą wagę dziecka i się nie odkształcają.

 

Jaki materac dla nastolatka ?

Najistotniejszą funkcją, którą dobry  materac dla nastolatka powinien spełniać jest oczywiście wysoki poziom komfortu. Młodzi ludzie, którzy często mają wiele stresu w szkole, burzę hormonów i dużo rozmyślają o przyszłości, mogą mieć problemy z zasypianiem. Dodatkowo narażeni są na niekorzystne światło niebieskie emitowane z ekranów telefonu, komputera czy tabletów, które w obecnych czasach używa się wszędzie, nawet w łóżku chwilę przed zaśnięciem, a to znacząco wpływa na bezsenność. Istotne jest stworzenie miejsca, gdzie nastolatek będzie w stanie się całkowicie odprężyć. Materac z pianki termoelastycznej to dobre rozwiązanie. Reaguje na ciężar i ciepło użytkownika, a przede wszystkim zapamiętuje jego kształt. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do ciała, podpiera je i odciąża w czasie snu.

 

Jaki materac dla dorosłych ?

Materac dla dorosłych powinien być dostosowany do ich potrzeb. Nie zawsze mamy możliwość wybrania materaca z górnej półki, ale są rady, które należy zastosować, aby wybrać ten najlepszy w korzystnej cenie. Aby umożliwić wygodny sen, materac powinien być przynajmniej 15-20 cm większy niż wzrost osoby, która z niego korzysta. Materac do spania powinien dla jednej osoby wynosić przynajmniej 70 cm, jednak lepsza jest większa powierzchnia, która zapewni dodatkowy komfort. Minimum 18 cm wysokości powinien mieć materac, żeby mógł zagwarantować odpowiednie wsparcie dla całej sylwetki.

Jaki materac dla osoby starszej ?

Materac dla starszej osoby powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb. Szczególnie dla tych osób, które mają problemy ze zdrowiem. Zbyt twardy materac będzie uciskał ciało, co jest złe dla osób mających problem z krążeniem. Dla osób z bólami kręgosłupa i i mającymi problem ze stawami będzie materac piankowy lub kieszeniowy. Będą one amortyzować sylwetkę oraz niwelować zbyt duży ucisk. Dla osób, które muszą spędzać czas w łóżku, odpowiednim materacem będzie materac przeciwodleżynowy zapobiegają występowaniu bolesnego owrzodzenia skóry, wspomagają proces rehabilitacji oraz wpływają na poprawę sprawnego działania układu mięśniowo-kostnego. Dla osób starszych dobrym rozwiązaniem jest materac ortopedyczny. Wcześniej należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże nam przy wyborze materaca.

Materac powinien być odpowiednio dobrany do naszego wieku, wagi oraz preferencji. Każdy z nas jest inny i nie zawsze to co odpowiada Tobie będzie odpowiadać innym. Dobrze dobrany materac jest gwarancją dobrego snu.

 

Polecane

pixel