2019-06-06

Materac dla dziecka - jaki najlepszy?

 

 

Zastanawiasz się jaki wybrać materac dla dziecka do łóżeczka lub łóżka? Warto poświęcić trochę czasu i uwagi temu tematowi. Jest to jeden z najważniejszych elementów pokoju Twojej pociechy. To właśnie na nim dziecko spędza nawet 10-14 godzin dziennie! O zdrowie dziecka dbamy od momentu, w którym dowiadujemy się o jego istnieniu. Nic, więc dziwnego, że kiedy przychodzi na świat, chcemy zrobić wszystko, by nasze dziecko rozwijało się prawidłowo i żyło w zdrowym środowisku. Odpowiedni materac, dopasowany do potrzeb wagowych jest bardzo istotny dla rozwoju młodego organizmu, gdyż w przyszłości może rzutować na stan układu kostno-stawowego jak i całego zdrowia.Chcąc wybrać jakościowy materac, trzeba pamiętać także o tym, że potrzeby malucha zmieniają się zależnie od okresu rozwojowego.

Dobry materac dziecięcy, czyli jaki?

Materiały wykorzystywane do produkcji materaców dla noworodków, niemowląt i dzieci starszych są takie same. Wraz ze zmianą wagi i wzrostu dziecka, zmianie powinna ulegać jednak ich grubość i twardość. Dobry materac dla dziecka jest elastyczny, dopasowujący, ale niezapadający się. Cechy, które należy wziąć pod uwagę to:
trwałość,
odporność na zniekształcenia,
dobra pochłanialność wilgoci,
właściwości antyalergiczne.
Kleje i substancje wykorzystywane do produkcji najlepszych materaców powinny mieć pochodzenie organiczne. Celem zachowania najlepszej higieny warto postawić na materac wyposażony w łatwo ściągalny, możliwy do wyprania pokrowiec.

Materac z pianki poliuretanowej

Często z zawartością pianki wysokoelastycznej, uniemożliwia zapadanie się dziecka i warunkuje pożądane podparcie.

Sprawdź!

Materac z pianki termoelastycznej

Materac wykonany z tworzywa, które reaguje na temperaturę ciała dziecka i pod jej wpływem dostosowuje się do sylwetki.

Sprawdź!

Materac z wkładem kokosowym

 Mata kokosowa, zwykle obszyta bawełną. Ma właściwości antybakteryjne. Dopasowuje się do kształtu sylwetki, nie odkształca się, przepuszcza powietrze.

Sprawdź!

Jaka twardość materaca dla dziecka będzie najlepsza?

Oferowane materace są w różnych wariantach twardości – jaka z nich będzie najlepsza dla dziecka? Eksperci zalecają, aby dla małych dzieci wybierać materace średnio-twarde. Nie powinny być one zarówno zbyt miękkie, jak i zbyt twarde, ponieważ nie dadzą wtedy właściwego podparcia dla ciała dziecka. Jednak im dziecko jest starsze, tym jego oczekiwania w stosunku do twardości materaca mogą się zmieniać – może ono wymagać zastosowania materaca bardziej miękkiego albo twardego, dlatego jest to już indywidualna kwestia. W celu poprawy komfortu snu rodzice nie muszą jednak kupować nowego materaca. Jeśli ten obecnie używany nadal jest w dobrym stanie, można dokupić do niego materac nawierzchniowy. Gdy chcemy, aby materac był twardszy, możemy wybrać ten z warstwą kokosu, gdy bardziej miękki, z miękką pianką.

Materac lateksowy

wykonany z lateksu, czyli mleczka kauczukowego. Wewnątrz warstwy lateksu są pionowe kanaliki, dzięki którym materac „oddycha”. Elastyczny, dlatego materac dopasowuje się do kształtu ciała.

Sprawdź!

Materac bonellowy

czyli sprężynowy – sprężyny są połączone i otoczone pianką poliuretanową. Materac dopasowuje się do sylwetki, ale jest odporny na odkształcenia.

Sprawdź!

Materac z łuską gryczaną

pod naciskiem ciała wkład z łuski dopasowuje się do sylwetki, zapewniając kręgosłupowi właściwe podparcie.

Sprawdź!

Dobre nawyki - materac do spania

Choćby najdroższy i najlepszy materac, oczywiście nie będzie nam służył do czasu aż dziecko wyprowadzi się z domu. Niektórzy eksperci zalecają nawet, by go wymieniać także dla kolejnych dzieci, by nie doszło do sytuacji, że jeden maluch śpi po drugim na tym samym materacu, co może prowadzić według nich do wad postawy, czy być przyczyną obniżonego komfortu snu. W ten sposób sugerują, że materac jest podobny do butów, które dopasowują się do kształtu stopy oraz stylu chodzenia. Jednak dla wielu, takie zalecenia wydają się przesadne. Jaka jest prawda? Każdy rodzic powinien sam podjąć decyzję, wyważając wszelkie za i przeciw. Na pewno dobrym zaleceniem, który pozwoli wydłużyć czas korzystania z materaca jest nauczenie malucha, by nie skakał po łóżku (choć będzie to bardzo trudne nawet dla mało żywiołowego smyka) oraz, by nie jadł w łóżku. W tym drugim wypadku może dojść do trudnych w wywabieniu plam. Dlatego profilaktycznie dobrze zdecydować się na pokrowiec na materac oraz specjalne prześcieradło chroniące przed przedostaniem się plam. Dobra wiadomość jest taka, że większość pokrowców może być pranych w 60 stopniach, co daje dużą szansę, że wszelkie plamy znikną.

Materace dla dzieci to trudny, często budzący kontrowersje temat. Chętnie pomożemy, doradzimy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Jeśli nadal się zastanawiasz pamiętaj, że małe dzieci bardzo dużo śpią, starszaki przesypiają do 10-14 godzin każdego dnia, a zdrowy sen po podstawa prawidłowego rozwoju! Więc wybierz dobrze.

 
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel