2019-07-29

Materac dla dziecka w każdym wieku

 

Rodzice często stoją przed dylematem  jaki materac wybrać dla dziecka . Jeśli ma starsze dziecko to najczęściej dziedziczy właśnie po nim materac. Nie powinno tak być, ponieważ pociecha spędza w nim więcej czasu niż osoba starsza, więc powinien być dostosowany do jej potrzeb, a nie poprzednika. Dziecko w pierwszych 3 latach życia śpi prawie 2x dłużej niż dorosły. Źle dobrany  materac dla dziecka sprawia, że niewykształcony jeszcze do końca kręgosłup malucha ulega skrzywieniom, powodując wady postawy. Ponadto utrudnia zasypianie i powoduje częste wybudzanie się. Kupując dobrze dobrany materac zapewniamy dziecku zdrowy, spokojny sen i prawidłowy rozwój.

 Jaki materac dla dziecka wybrać ?

Materac dla niemowlaka czy noworodka. Twardość materaca ma wpływ na jego wybór. Materac do łóżeczka nie może być za miękki, ponieważ malec nie ma regularnej budowy ciała. Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie większa i cięższa w stosunku do reszty jego ciała. W miękkim materacu główka niemowlaka będzie się zbyt mocno zagłębiać i odchylać w stosunku do reszty jego ciała. Taki materac jest przyczyną utrudnionego oddychania i przełykania. Materac dla noworodka i niemowlaka nie może być jednak także zbyt twardy, gdyż będzie dla dziecka przede wszystkim niewygodny. Ponadto długie leżenia na twardym materacu może powodować utrudnienia przepływu krwi w skórze i mięśniach szkieletowych. To, czy  materac nie jest zbyt twardy lub zbyt miękki, poznasz po tym, czy ugnie się pod ciężarem ciała malucha. Dobry materac dla dziecka powinien lekko się uginać, ale maluszek nie może się w materac zapadać. Jeśli dziecko zapada się w materac to znak, że jest on zbyt miękki i nie nadaje się dla maluszka. Innym sposobem na to, jak sprawdzić twardość materaca dla dziecka, jest postawienie go na przykład przy ścianie. Jeśli samodzielnie stoi – jest odpowiedni. Dobrym materacem dla dziecka są modele wykonane z pianki poliuretanowej, z lateksu czy z pianek wysokoelastycznych. Te ostatnie są dla noworodków i niemowląt idealne pod względem twardości – ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie.

Materac dla dziecka powyżej 3 lat 

Wybierając materac do pierwszego "dorosłego" łóżka dla dziecka należy brać pod uwagę te same czynniki co przy wyborze materaca dla niemowlaka. Najlepszy materac dla dziecka nie może być ani za miękki ani za twardy. Dziecku w tym wieku możemy zakupić materac z pianki poliuretanowej odpowiedniej gęstości, z pianki wysokoelastycznej lub pianki termoelastycznej, która z kolei nie jest polecana dla dzieci poniżej 3 roku życia. Pianka termoelastyczna działa podobnie do pianki wysokoelastycznej, jednak w przeciwieństwie do niej reaguje na ciepło ciała. Pod wpływem temperatury ciała dziecka mięknie i dostosowuje się do jego sylwetki. Komponent ten poprawia krążenie oraz zapewnia dziecku przyjemne wrażenie ciepła. Materace z pianki termoelastycznej stanowią dobre podparcie dla kręgosłupa równocześnie delikatnie otulając dziecko i dopasowując się do jego ciała. Dla dziecka powyżej 3 roku życia odpowiedni będzie także materac lateksowy oraz materace mieszane.

 

Materac dla dziecka w wieku szkolnym

W pewnym momencie dziecięcy materacyk nie jest już wystarczającym podparciem dla naszej pociechy. W trosce o komfort dorastającego nastolatka warto zainwestować w materac dedykowany dzieciom w wieku szkolnym – w trosce o ich rozwój i zdrowy wypoczynek. Można kupić materac sprężynowy dla dzieci powyżej 6 roku życia, jednak warto zakup tego modelu materaca przesunąć jeszcze trochę w czasie. U małych dzieci oddziaływanie sprężyn może powodować nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Jednakże materace sprężynowe są bardzo trwałe, wytrzymają niejedne podskoki i fikołki, które w przypadku dzieci są nieuniknione. Mało tego materace tego typu są także bardzo mocne, odporne na rosnącą wagę dziecka i się nie odkształcają. Materace te nie posiadają także stref, jak materace ze sprężynami kieszeniowymi, które są w przypadku materaca dziecięcego jest wskazane, a nawet szkodliwe.

 

Jaki materac dla nastolatka ?

Najistotniejszą funkcją, którą dobry materac dla nastolatka powinien spełniać jest oczywiście wysoki poziom komfortu. Młodzi ludzie, którzy często mają wiele stresu w szkole, burzę hormonów i dużo rozmyślają o przyszłości, mogą mieć problemy z zasypianiem. Dodatkowo narażeni są na niekorzystne światło niebieskie emitowane z ekranów telefonu, komputera czy tabletów, które w obecnych czasach używa się wszędzie, nawet w łóżku chwilę przed zaśnięciem, a to znacząco wpływa na bezsenność. Istotne jest stworzenie miejsca, gdzie nastolatek będzie w stanie się całkowicie odprężyć. Jednym z najlepszych rozwiązań jest inwestycja w materac z termooelastycznej pianki. Jak sprawdza się w praktyce? Reaguje na ciężar i ciepło użytkownika, a przede wszystkim zapamiętuje jego kształt. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do ciała, podpiera je i odciąża w czasie snu. Ponadto pianka łagodzi bóle pleców i karku, a co więcej zapobiega tworzeniu się drugiego podbródka. Nastolatek potrzebuje więcej snu niż dorosły, więc pianka termoelastyczna pozwoli mu na wygodny sen..

 

 

Polecane

pixel