Materace88 Logo
2020-04-17

Materac na chory kręgosłup i bóle pleców - który wybrać?

 

 

Dobry sen jest nieoceniony. Wpływa na nasze codzienne życie, samopoczucie, oraz co najważniejsze na zdrowie. Nieodpowiednia powierzchnia do spania może prowadzić do bólu kręgosłupa lub dolnej części pleców. Nasze praktyczne porady pomogą ci przy wyborze odpowiedniego materaca na chory kręgosłup, by uporać się z istniejącymi problemami i zapobiec nowym.

Jakie są twardości materaca ?

Wybierając materac na ból pleców, musimy zdecydować się na twardość, która najbardziej nam odpowiada. Twardość materaca została sklasyfikowana czterostopniową skalą H (z języka ang. - hardness). Materac oznaczony symbolem H1 oznacza materac miękki, H2 średnio miękki, H3 średnio twardy, H4 twardy.

- materac o twardości H1 przeznaczony jest dla osoby do 60 kg;
- H2 od 50 kg do 80 kg;
- H3 od 70 kg do 110 kg;
- H4 powyżej 100 kg;
 

Wybierając materac na chory kręgosłup  należy dostosować go do indywidualnych potrzeb. Warto jednak zasięgnąć konsultacji z ekspertami, którzy pomogą Państwu w doborze komfortowego materaca.

Twardość materaca a nasze zdrowie i komfort

Nie ma wątpliwości, że od twardości materaca zależy jakość naszego snu. Odpowiednio dobrany materac będzie wspierał nasz kręgosłup, zapewniając mu stabilną podporę; sprawi także, że możliwe stanie się rozluźnienie napiętych mięśni. Szukając odpowiedniej twardości musimy uwzględnić nie tylko swoją wagę, ale również indywidualne potrzeby.


Zdaniem ekspertów materace średnio-twarde lepiej dostosowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Prowadzi to do lepszego rozkładu nacisku, gdy śpimy, co skutkuje mniejszym bólem podczas leżenia lub po wstaniu z łóżka. W istocie, ten typ materaca średnio twardego okazał się zmniejszać bólu pleców o 57,2%, ból barku od 60,8% i sztywność pleców o 59,1%, poprawiając ogólną jakość snu o 60,7% .

Ważne są indywidualne preferencje!

Większość osób z chorobami kręgosłupa preferuje twardsze materace. To oczywiście ma sens, ponieważ takie modele dają bardzo dobre wsparcie dla całego ciała – tu ważne jest podparcie od głowy aż po stopy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że twardość musi być dobrana do wagi. Nie zawsze twardy materac będzie najlepszy, czasami doskonale sprawdzi się model o średniej twardości, zawsze jednak powinien dobrze wesprzeć ciało.


Zbyt twarde podłoże może jedynie pogłębić problem. To szczególnie ważne w przypadku osób, które większość nocy przesypiają na boku. Dla takich osób polecamy materace bardziej miękkie.


Generalnie nie ma więc konieczności spania na naprawdę twardym podłożu, dopóki cały kręgosłup jest dobrze wsparty. Idealny materac na ból pleców powinien zapewnić tzw. „pozycję stojącą”, kiedy leżymy na boku – kręgosłup pozostaje prosty. Twardość jest tu więc sprawą drugorzędną.

Materac ortopedyczny, dla kogo najlepiej się nada?

Materac ortopedyczny wyróżnia się wśród innych tego typu produktów przede wszystkim tym, że posiada pozytywną opinię certyfikowanych ośrodków rehabilitacyjnych. Warto podkreślić, że tego typu produkty są odpowiednie dla naszego kręgosłupa, certyfikat gwarantuje też, że materac ortopedyczny jest wykonany z odpowiednich, bezpiecznych dla naszego zdrowia materiałów. Jest przetestowany przez specjalistów i w związku z tym odpowiedni dla osób, które zmagają się między innymi z chorobami kręgosłupa, przechodzą rehabilitację lub dochodzą do zdrowia po zabiegu.


Biorąc pod uwagę, jak ważne dla komfortu naszego życia jest zdrowie kręgosłupa, warto zainwestować w materac ortopedyczny nawet wtedy, gdy jeszcze nie masz problemu z poruszaniem się bez bólu, ponieważ produkt został wykonany z materiałów, które dopasują się do Twojego ciała – zapewnią mu właściwe oparcie i pozwolą spać wygodnie. Materac medyczny może być z powodzeniem wykorzystywany jako podłoże do snu dla ludzi zdrowych, którym regularnie dokuczają bóle pleców oraz dla tych, którzy jeszcze mają szansę ich uniknąć . Materac rehabilitacyjny może wpłynąć na zmianę napięcia mięśniowego przyczyniając się tym samym do rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych lub mięśni kończyn górnych i dolnych, miednicy i ramion. Dzięki temu wszelkie dodatkowe napięcia zostaną zniwelowane, a sen stanie się spokojniejszy i bardziej efektywny.

Sprawdź!

Kolejną zaletą kupowania posłań przetestowanych przez ośrodki rehabilitacyjne jest to, że nie kupujesz kota w worku – atest daje Ci pewność, że materac ortopedyczny naprawdę będzie dla Twojego ciała dobry, a spanie na nim będzie komfortowe i przyniesie ulgę w bólu pleców. Przy tym wszystkim każdy z tych produktów jest stworzony z antyalergicznych materiałów, więc negatywny wpływ na Twoje zdrowie zredukowany jest do minimum.

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa dotykają dużą grupę społeczeństwa. Najczęściej wynikają z osłabienia mięśni, co skutkuje nadwyrężeniami i wypadaniem dysków. Na bolesność odcinka lędźwiowego zaleca się przede wszystkim materace twarde. Najlepiej, jeśli wybierzemy materac piankowy, ponieważ nowoczesne pianki idealnie podtrzymują kręgosłup i nie wywołują żadnych ucisków, jak na przykład popularne materace bonellowe. Każdy, kto doświadczył bolesności lędźwi lub rwy kulszowej doskonale wie, jak wpływa ona na całe samopoczucie i jak dużo wysiłku trzeba poświęcić, aby pozbyć się dyskomfortu. Często niezbędne są zabiegi i ćwiczenia. Pianka termoelastyczna zachowuje na długo swoje właściwości i sprawia, że można spać wygodnie i komfortowo. To bardzo ważne, ponieważ badania wykazują, że osoby cierpiące na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa zwykle śpią znacznie gorzej, niż osoby, które nie mają tej przypadłości.

Materac LUKKA
Materac PARMA
 
 
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel